Iraan tahab, et ostjad maksaksid talle nafta eest dollarite asemel eurodes, sellega tahab riik vähendada sõltuvust USA dollarist.
Riigile kuuluva National Iranian Oil Co (NIOC) allikas ütles Reutersile, et
Iraan on uued eurolepingud sõlminud firmadega, kelle hulka kuuluvad ka sellised suured tegiijad nagu Total, Cepsa, Litasco ja Lukoil. „Arvetes on meil punkt, et ostjad peavad tasuma eurodes,“ ütles NIOC allikas.
Lukoil ja Total ei olnud nõus Reutersile asja kommenteerima. NIOC allikas ütles, et dollaritelt eurodele ülemineku taga on poliitilised põhjused.
Iraan on ka enda kaubanduspartneritele öelnud, et miljardite dollarite suurused võlad tuleks tasuda dollarite asemel eurodes. Pärast sanktsioonide alt vabanemist on Euroopast saanud Iraani suurim kaubanduspartner.
„Paljud Euroopa ettevõtted näevad Iraanis äritegemiseks võimalusi, seega on loogiline, et Iraan tahab eurosid,“ ütles Dubais asuva Qamar Energy tegevjuht Robin Mills.
Iraanil on maailma suuruselt neljandad naftavarud. Sanktsioonidega külmutati umbes 90 miljardi euro väärtuses Iraani varasid välismaal.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.